1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Správné odvzdušnění radiátorů není jen o teple v bytě
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Správné odvzdušnění radiátorů není jen o teple v bytě

Stačí dva následující dny s poklesem průměrných teplot pod 13° C a už je to tady – je tak splněna poslední podmínka skutečného zahájení topné sezóny a do našich domovů dorazí očekávané teplo. Jeho příchod od nás ale bude vyžadovat určitou součinnost. Také se vám stalo, že vaše radiátory málo topí nebo jsou hlučné? Je nutné je odvzdušnit. Pojďme na to.

Jak poznat zavzdušněný radiátor?

Zavzdušněné topení méně topí, ale navíc za teplo zaplatíte více peněz. Jak poznáme, že je radiátor zavzdušněný a jak to napravit?

Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do topení dostávají při dopouštění vody do topného systému. Že radiátor nefunguje tak jak má, zjistíte velice snadno. Nejčastěji nebude topit, nebo nebude topit dostatečně, a to ačkoliv ho pustíte naplno. Dalším příznakem jsou neobvyklé zvuky uvnitř topení, které může „šplouchat“. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů a někdy dokonce i ve špatně vyprojektované soustavě. V tomto případě je nutné kontaktovat odborníky.

Odvzdušnit radiátory musí všichni, jak ti kteří odebírají teplo od dodavatele tepla tak i ti s vlastní kotelnou.

Kdy bychom měli radiátory odvzdušnit?

„Optimální je odvzdušnit radiátory hned na začátku topné sezóny,“ radí David Samek ze společnosti ista Česká republika. Pokud i po odvzdušnění nebudou radiátory topit optimálně je potřeba celý proces zopakovat. Někdy se totiž zlepšení dosáhne až po několika opakování. Ani tím ale naše povinnosti pro celou topnou sezónu nekončí. „Radiátory bychom správně měli odvzdušňovat i v průběhu topné sezóny. Jak často, to závisí na aktuálním stavu otopné soustavy, nejméně však jednou měsíčně. Velmi obecně můžeme říci, že čím starší je otopná soustava a čím je větší dům, tím bychom měli odvzdušňovat častěji,“ doporučuje David Samek a přidává ještě jeden užitečný tip: Pro varianty častějšího odvzdušňování je možné osadit radiátory automatickými odvzdušňovacími ventily. Tyto speciální ventily se instalují v bytech v nejvyšším, případně dvou nejvyšších podlažích. Jde o finančně nenáročnou investici, která ale může zabránit mnoha problémům s vytápěním.

Odvzdušnění topení v bytovém domě vyžaduje spolupráci

V bytových domech je důležitá především spolupráce, domluvit by se spolu měli obyvatelé bytových jednotek na jedné stoupačce. Nejdříve by všichni měli otevřít termoventily na nejvyšší možnou hodnotu (nejčastěji hodnotu 5). Díky tomu vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru k radiátorům s ručními výpustními ventily. Poté přichází na řadu ruční odvzdušnění radiátorů. Někteří odborníci doporučují odvzdušňovat ve večerních hodinách, kdy se vypínají čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla to bývá okolo desáté hodiny večer. Na to, jestli je vhodnější provádět odvzdušnění při vypnutém nebo zapnutém čerpadle, neexistuje jednotný názor. Možné je tedy odvzdušňovat i v průběhu dne, ale topení by mělo být ještě zahřáté. Připravte si k topení nádobu na vodu, která začne prskat z radiátoru po vytlačení vzduchu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...