1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Při nastavování termostatické hlavice na radiátorech často chybujeme
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Při nastavování termostatické hlavice na radiátorech často chybujeme

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Navíc je nutné termostatickou hlavici pro dosažení co největší úspory také dobře používat.

Co je to termostatická hlavice a jak funguje?

Termostatická hlavice je součástí ventilu radiátoru a slouží k regulaci teploty v místnosti. Termostatické hlavice se obvykle prodávají se standardní stupnicí od 1 do 5. Čím vyšší stupeň zvolíte, tím více topného média (teplé vody), do radiátoru proudí a radiátor více hřeje.

Množství tepla hlídá termostatický ventil

Kdybychom termostatickou hlavici, kterou nastavujeme požadovanou teplotu v místnosti demontovali, viděli bychom pod ní termostatický ventil, který je namontovaný na potrubí. Jeho základem je kuželka, která se podle teploty v místnosti buď vysouvá, nebo zasouvá do těla ventilu. Tím reguluje množství topného média, které do radiátoru proudí.

Existují situace, kdy při zahájení topné sezóny zjistíte, že vám ani při navolení vyššího stupně radiátor nehřeje. Kromě zavzdušnění radiátoru je nejčastějším důvodem právě zatuhnutí kuželky v termostatickém ventilu. Po sejmutí termostatické hlavice na ni zkuste špičkou šroubováku několikrát zatlačit. Mechanické procvičení je většinou dostačující k tomu, aby se opět rozpohybovala. Pokud problém přetrvává, nahlaste závadu vlastníkovi domu (bytové družstvo, výbor SVJ).

Jak správně termostatickou hlavici používat?

Každé číslo nastavení na termostatické hlavici odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.

Termostatickou hlavici slaďte se svým denním režimem. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.

V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že ji úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Vytopení místnosti bude trvat déle a nárazově spotřebujete více tepla, než kdybyste průběžně temperovali.

Pozor na závit a připojení k radiátoru

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...