1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Celková úroveň bydlení v Česku v evropském srovnání propadla. Jaké jsou důvody?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Celková úroveň bydlení v Česku v evropském srovnání propadla. Jaké jsou důvody?

Vyplývá to z Indexu prosperity Česka, v kterém České republice připadla 21. příčka v rámci srovnání celkové úrovně bydlení v zemích Evropské unie. Od úplného propadu nás zachránil fakt, že máme ve zvyku své domy opravovat a topit v nich, což se přímo propisuje do hodnocené kvality života.

V eurounijním žebříčku jsme klesli k nejspodnějším příčkám. Proč?

Hlavních důvodů, které nás posunuly v eurounijním srovnání na konec žebříčku, je několik. Nejvíce tíživé jsou hlavně vysoké výdaje na provoz domácnosti, finanční nedostupnost vlastního bydlení, délka stavebního řízení a roztříštěnost kompetencí státní správy v této agendě. Výsledek je to smutný, ale ne překvapivý. Ceny nemovitostí se v Česku podle posledních dat Evropského statistického úřadu zvedly meziročně o 26 %, což je největším nárůstem zaznamenaným v rámci Evropské unie. K tomu připočtěte růst úrokových sazeb u hypoték a je jasné, proč je nám bydlení ve vlastním vzdálenější než na jiných realitních trzích v Evropě.

Zdaleka nejhorší je situace v metropoli

Na nový byt v Praze je totiž podle aktuálních výpočtů potřeba vynaložit celých sedmnáct ročních platů. Znamená to, že by průměrný Pražan musel na nový byt vydělávat sedmnáct let v kuse a neutrácet za nic dalšího. Ceny bytů v Praze dlouhodobě rostou rychleji než mzdy. V důsledku toho došlo k ochlazení poptávky – zájem o koupi bytů klesá a odhaduje se, že pražský trh s novostavbami poklesne zhruba o třetinu. Oproti tomu zvýšený zájem o nemovitosti zažívají střední Čechy, které se vyznačují dobrou dostupností k hlavnímu městu a ceny jsou tam o něco přívětivější. Ceny bytů v Praze jsou výrazně nadhodnocené i v porovnání s hlavními městy sousedních států. Ve Vídni, Varšavě či Berlíně lidé dosáhnou na vlastní byt v průměru za devět let.

Situaci komplikuje administrativa státní správy

Pořízení a výstavba nového bydlení v Česku stojí nezměrné úsilí a také velké množství peněz. Proč? K nové výstavbě se váže celá řada komplikací spojených s administrativou státní správy. Jako příklad si vezměme získání stavebního povolení. To v průměru trvá 246 dní, to je pro srovnání stejné, jako například v některých afrických zemích. Situace je tím horší, čím komplexnější stavební projekty jsou. Pokud plán výstavby zahrnuje stovky bytů, můžete na potřebná razítka čekat i několik let, v těch nejextrémnějších případech.

Situaci může pomoci řešit projekt Dostupného družstevního bydlení

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo na svém červnovém jednání realizaci nadlimitní veřejné zakázky s názvem „Partner pro projekt Dostupného družstevního bydlení – Lokalita Radlická (Smíchov)“ formou otevřeného řízení. Metropole tak odstartovala první pilotní projekt družstevní bytové výstavby s podporou Prahy. Jeho přínos by měl spočívat v ověření spolupráce města a bytového družstva při pořizování dostupnějšího bydlení pro nejrůznější cílové skupiny občanů a zájemců o levnější bydlení.

Hlavními principy Dostupného družstevního bydlení jsou založení bytového družstva za účasti hlavního města, které jako člen bytového družstva získá část bytů pro své potřeby a bude je podle svého uvážení podnajímat, část bytů bude určena členům družstva.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...